Apple, Eski seri 15″ MacBook Pro Dizüstü Bilgisayarlar İçin Isınma sonucu Yangın Tehlikesi Uyarısı Yayınladı

Apple sorunlu serileri ücretsiz pil değişimi için geri çağırdı.

mac book fire

Güncelleme : 27 Haziran’da, Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu  , pilin aşırı ısınması nedeniyle oluşabilecek yangın riski nedeniyle 432.000 Macbook Pro dizüstü bilgisayarı etkileyen resmi bir geri çağırma yayınlarken Kanadalı yetkililer 26.000 ek birim geri çağırdı. Apple, yakındaki kişisel mülke verilen 17 küçük önemsiz hasar bildirimi, beş küçük yanık bildirimi ve bir duman soluma bildirimi de dahil olmak üzere 27 bilgisayar aşırı ısınma bildirimi aldı.

CPSC (ABDTÜKETİCİ ÜRÜN GÜVENLİĞİ KOMİSYONU), etkilenen 15.4 inç MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarının 2.2 ila 2.5 gigahertz işlemci, 256 gigabayt tan 1 terabayt SSD, iki Thunderbolt 2 bağlantı noktası, iki USB 3 bağlantı noktası ve bir HDMI bağlantı noktası ile donatıldığını söyledi. CPSC takip numarası 19-152’dir. Dizüstü bilgisayarınızın etkilenip etkilenmediğinin nasıl belirleneceği ve nasıl düzeltileceği de dahil olmak üzere daha fazla bilgi için lütfen 20 Haziran’da yayınlanan orijinal haber makalesini okuyun.

Apple, Retina Display’li 15 inçlik eski MacBook Pro dizüstü bilgisayarlardaki pillerin aşırı ısınması nedeniyle tüketicileri uyarıyor. Şirket, müşterilere cihazları kullanmayı bırakmaları ve pil değiştirme için bilgisayarları şirkete iade etmelerini tavsiye ediyor. 

Apple, etkilenen makinelerin öncelikle Eylül 2015 ve Şubat 2017 arasında satıldığını bildirmektedir.

Apple’ın eylemi isteğe bağlıdır ve Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonunun gözetimi altında yürütülen ve üreticiye tüketiciye koruyucu gereksinimler uygulayan resmi bir ürün geri çağırma gibi görünmemektedir. 

Tüketici Raporları’ndaki ev ve güvenlik politikası müdürü William Wallace, “Tüketicinin herhangi bir güvenlik geri çağrısı, geri çağırmanın mümkün olduğu kadar etkili olduğundan emin olmak için CPSC ile koordineli bir şekilde yapılmalıdır” diyor.

Apple ve CPSC, pil yanması ile ilgili sorulara hemüz yanıt vermedi.

Ayrıntılar

Etkilenen cihazlar:  Uyarı, önceki nesil MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarını içerir. Apple, etkilenen birimlerin öncelikle Eylül 2015 ile Şubat 2017 arasında satıldığını, ancak kaç birimin etkilendiğini söylemediğini belirtti. 

Sorun:  Şirket, bu bilgisayarlarda aşırı ısınan pillerin yangın riski olduğunu söylüyor. Apple, tüketicilerin yaralanıp yaralanmadığını veya bilgisayarların yanmasından kaynaklanan maddi hasarların derecesini ortaya koymadı. 

Düzeltme:  Hangi 15 inç MacBook Pro’ya sahip olduğunuzu görmek için, ekranınızın sol üst köşesindeki Apple Menüsünden () Bu Mac Hakkında’yı seçin. Etkilenen model “MacBook Pro (Retina, 15 inç, Orta 2015)” şeklindedir. Bu modele sahipseniz  , pilinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için bilgisayarınızın seri numarasını Apple’ın sitesine girin  .   

Etkilenen bir MacBook Pro’nuz varsa, yetkili bir Apple Servis Sağlayıcısınagötürebilir  , bir Apple Store’dan  randevu  alabilir veya   dizüstü bilgisayarın pilini değiştirmesini sağlamak için Apple Destek ile iletişime geçebilirsiniz . 

Şirket, hizmetin bir ila iki hafta sürebileceğini söylüyor. 

Pil değiştirme programı, bilgisayarın garantisini uzatmaz. 

Üretici ile iletişime geçme:  800-692-7753 numaralı telefonu arayın veya Apple Destek ile bu bağlantıyı izleyin  .

CPSC hatırlama numarası:  Yok. Bu, etkilenen ürünlerin imalatçısı için belirli gereklilikleri taşıyan bir CPSC hatırlaması değildir .

Kaynak: https://www.consumerreports.org/laptop-computers/apple-fire-hazard-alert-older-15-inch-macbook-pro-laptops/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir